Z szacunkiem dla przeszłości

List do Prezydenta Miasta Gdyni

Gdynia, 24 listopada 2014 roku

Sz. Pan
dr Wojciech Szczurek
Prezydent Miasta Gdyni

Szanowny Panie Prezydencie,

Działając z upoważnienia i w imieniu członków naszej organizacji, związanej historycznie i emocjonalnie z Naszym Miastem, Zarząd Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych pragnie serdecznie Panu podziękować za szczere wsparcie i osobiste zaangażowanie w realizację naszego sztandarowego projektu – budowy i odsłonięcia Pomnika Gdynian Wysiedlonych. Dziękujemy także za wieloletnie Pana działania wspierające naszą działalność, dzięki którym nigdy nie utraciliśmy nadziei, że pozostawimy po sobie znak dla następnych pokoleń w postaci ostrzeżenia o zagrożeniach płynących z totalitaryzmu. Dzięki Panu, uwierzyliśmy też, że nasze cierpienia miały jakiś sens dla przyszłości Polski i Gdyni.

p1000620Pomimo doznanych krzywd i naszych starań o uczynienie im zadość, zapomniały o nas najwyższe władze Państwa Polskiego, gdyż łatwiej i wygodniej jest prowadzić dzisiaj poprawną geopolitykę. Tymczasem, nie tylko racjonalne i mądre rządzenie daje efekty w postaci społecznego poparcia – jeśli towarzyszą mu empatia oraz, najzwyczajniej, własne zdanie, społeczne poparcie jest jeszcze większe i przekłada się wprost na możliwość skuteczniejszego zarządzania. Inni politycy mogliby czerpać z Pana doświadczeń i efektów zarządzania, by cieszyć się podobnym uznaniem społeczeństwa, jednak, polityka „pod wiatr” jest domeną niewielu naszych rodaków, bo jest trudniejsza. Dla Pana, jest ona wyzwaniem, a dla innych – niepotrzebnym balastem w dążeniu do celu.

My, gdynianie, mamy szczęście.

Szanowny Panie Prezydencie, gratulujemy Panu osiągniętego wyniku w wyborach samorządowych 2014. Wygranymi są wyborcy i mieszkańcy naszej kochanej Gdyni. Życzymy Panu, z głębi naszych serc, by napotykał Pan na swej drodze – tak zawodowej, jak i osobistej – jak najmniej przeszkód i by nigdy nie stracił Pan wiary w słuszność tego, co Pan robi i jak Pan to robi.

Z wyrazami szacunku, Benedykt Wietrzykowski
Prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych