Dobra książka - najlepszą nagrodą

Jesienią 2014 roku, obchodzimy 75. rocznicę wysiedleń mieszkańców Gdyni przez nazistowskich Niemców. Okres ten był wówczas dla gdynian, jak i dla całej Polski, bardzo tragiczny. W tym czasie, wiele rodzin zostało rozbitych – samotne matki, pozostawione przez swoich mężów, którzy ruszyli na front, nie miały jak poinformować najbliższych o przymusowym opuszczeniu domu. Te i podobne fakty ujęte są w książce „Gdynia 1939-1945 według źródeł polskich i niemieckich. Aresztowania, egzekucje, wysiedlenia …” autorstwa dr Moniki Tomkiewicz i dr Elżbiety Rojowskiej.

Ze względu na szczególny charakter tego opracowania, zawierającego zbiory polskich i niemieckich dokumentów z czasów II wojny światowej, jest ono jedyną taką publikację na temat tego rozdziału historii Gdyni. Młode pokolenie, żyjące w czasach, gdy godziny lekcji historii są w szkołach redukowane, a w mediach trudno jest znaleźć prawdę o latach ubiegłych, powinno mieć dostęp do wartościowych opracowań, przedstawiających – przede wszystkim – historię rodzinnej miejscowości.

W związku z powyższym, Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych rekomenduje zakup wspomnianej książki – w celu uzupełnienia zbiorów szkolnych bibliotek i półek uczniów, a także, by uczynić z niej nagrodę dla najlepszych.

Książkę można zamówić e-mail-em (office@sgw.com.pl) lub telefonicznie (603 098 637) albo zakupić osobiście w każdy wtorek, w godz. 12:00-13:00, w Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni, przy ul. 3 Maja 27/31. Cena pierwszej sztuki: 50,00 zł + koszty wysyłki (jeśli takie koszty będą). Przy zakupie większej liczby egzemplarzy, cenę można negocjować.