Wysiedlenia z Gdyni, sesja popularnonaukowa

Wysiedlenia Polaków z Gdyni w latach 1939 – 1945.

V sesja popularnonaukowa.

W dniu 27 listopada 2007r. o godz. 10,oo w Sali nr 105 Rady Miasta Gdyni,

  1. Marszałka Piłsudskiego 51, odbędzie się sesja popularnonaukowa poświęcona zagadnieniom wysiedleń Polaków z Gdyni w latach 1939 – 1945 przez okupanta niemieckiego.

W ramach tegorocznej, piątej już sesji organizowanej przez nasze stowarzyszenie oraz Powiernictwo Polskie, Państwowe Muzeum Stutthof, Muzeum Miasta Gdyni i Urząd Miasta Gdyni usłyszymy szereg referatów.

Dagmara Opacka – Płaza, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, opowie o materiałach dotyczących Gdyni z okresu II wojny światowej i okupacji niemieckiej znajdujących się w zbiorach muzeum.

Elżbieta Rojowska, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku  będzie mówiła o zagadnieniu nierówności narodowej w nazistowskim prawie niemieckim jako o podstawie dyskryminacji i wysiedleń ludności polskiej.

Sylwetki przedstawicieli władzy niemieckiej odpowiedzialnych za wysiedlenia Polaków z Gdyni i Pomorza przedstawi prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski z Państwowego Muzeum Stutthof i Instytutu Politologii UG.Eksterminacji ludności polskiej na Pomorzu w świetle wydawnictw podziemnych poświęcone będzie wystąpienie prof. dr hab. Bogdana Chrzanowskiego z Państwowego Muzeum Stutthof i Instytutu Politologii UG.Patronat honorowy nad sesją objęła Senator RP Dorota Arciszewska – Mielewczyk, prezes Powiernictwa Polskiego.