Tragiczny dzień 11 listopada 1939 roku

Jak co roku, w dniu 11 listopada 2013 roku, delegacja Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych wzięła udział w uroczystościach upamiętniających tragiczny dzień 11 listopada roku 1939 w dzielnicy Gdyni – na Obłużu. W tym szczególnym dla narodu polskiego dniu, okupanci niemieccy, tuż po wybuchu II wojny światowej, dokonali publicznej egzekucji 10 polskich chłopców.

dsc02480bOto – wybrane urywki relacji Barbary Kicińskiej, członka naszego Stowarzyszenia, która była naocznym świadkiem tej tragedii:

(…) „Na plac spędzano coraz więcej młodych polskich chłopców. Ustawiono ich w szereg. Nie mogę powiedzieć, ilu dokładnie ich było. Niektórzy trzymali się za ręce, bo mieli nadzieję, że razem zostaną wywiezieni do pracy. Kazano im odliczać do dziesięciu. Każdemu dziesiątemu kazali wystąpić. Esesmani wybrali 10 osób. (…) Ogłoszono w języku polskim, że ta dziesiątka za chwilę będzie rozstrzelana. (…) Z ust skazańców wyrywały się przeraźliwe okrzyki: Jezus, Maria! Ratuj!”, „Matko, Ojcze! Ratuj!” (…) Wszyscy spędzeni na plac musieli przypatrywać się egzekucji. (…) Długo na placu poniżej kościoła leżały ciała młodych polskich chłopców, jakby czekały na otwarcie bram nieba. Pilnowały ich niemieckie patrole. W nocy podjechała konna furmanka. Załadowano ciała i wywieziono do lasu. Pogrzebano ich w dole, gdzie wybijało źródełko. 11 listopada 1945 roku nastąpiła ekshumacja zwłok. Kości pomordowanych złożono do wspólnej trumny. Ksiądz Wojciech Zieliński urządził im wspaniały katolicki pogrzeb, w którym brały udział olbrzymie tłumy ludzi. Wojsko oddało salwy honorowe”. (…)

Tak wyglądały pierwsze dni i tygodnie II wojny światowej w Gdyni, z góry zaprojektowanej przez niemieckiego okupanta do totalnego „wyczyszczenia” miasta na potrzeby bazy marynarki wojennej III Rzeszy – Kriegsmarine i dla napływającej ludności niemieckiej.

Cała relacja Barbary Kicińskiej z tej dramatycznej egzekucji znajduje się w zeszycie z publikacjami z V sesji popularno-naukowej Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych z dn. 27.XI.2007 r. – obok referatów, prac dyplomowych i innych wspomnień. Przy organizacji sesji współpracowali: Powiernictwo Polskie, Państwowe Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Miasta Gdyni i Urząd Miasta Gdyni. Zeszyt można zamówić e-mail-em (office@sgw.com.pl) lub telefonicznie (603 098 637). Cena: 10,00 zł (tj. zwrot nakładów) + koszt wysyłki.

Odwiedź amatorską foto-galerię z uroczystości w dniu 11 listopada 2013 roku w Gdyni, na Obłużu > zdjęcia Ewarysta Kalisia – członka SGW

Odwiedź też inne, listopadowe foto-galerie Ewarysta Kalisia z:

– marszu protestacyjnego pn. DOŚĆ LEKCEWAŻENIA SPOŁECZEŃSTWA, w Gdańsku w dn. 09.XI.2013 r. > zobacz zdjęcia

– uroczystości towarzyszących odsłonięciu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni w dn. 10.XI.2013 r. > zobacz zdjęcia

– Parady Niepodległości w Gdyni w dn. 11.XI.2013 r. > zobacz zdjęcia