Powstaje film o Polakach wysiedlonych

Scenarzysta i realizator telewizyjny Jacek Kubiak wraz z poznańską ekipą telewizyjną w składzie Mirosław Skrzypczak – operator kamery i Przemysław Kretkowski – operator dźwięku przebywał ostatnio w Gdyni by zrealizować zdjęcia do filmu zatytułowanego: „Wypędzeni 1939…”. Emisja filmu, którego długość obejmie około 25 minut ekranowych przewidziana jest we wrześniu 2007 roku w programie 1 TVP S.A.

Film powstaje we współpracy ze stowarzyszeniami wysiedlonych Polaków z Wielkopolski, Łodzi i Gdyni, a także z Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu i Muzeum Miasta Gdyni. W czasie zdjęć, które odbyły się w Gdyni wspominali swoje wojenne przeżycia związane z wysiedleniami członkowie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. W filmie przewidziane są także wypowiedzi historyków polskich i niemieckich takich, jak  Włodzimierz Borodziej czy Goetz Aly i Karl Schloegel; mamy nadzieję, że film Jacka Kubiaka ukaże w pełnym świetle prawdę o niemieckich zbrodniczych wysiedleniach Polaków w 1939 roku i latach następnych.

Poznańska ekipa Jacka Kubiaka ma w swym dorobku m .in. film „Obóz” o bozie NKWD dla Ślązaków,  czy cykl „Znaki pamięci” o konspiracji i ruchu oporu w Wielkopolsce.

 

la