Dziesięciolecie Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka

W dniu 28 stycznia 2007 roku odbyły się w Wejherowie uroczystości związane z jubileuszem dziesięciolecia działalności Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka” powiązane z uroczystością dwudziestolecia istnienia parafii Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej. Mszy Świętej, na którą licznie przybyli parafianie i członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”,  przewodniczył ks. bp. Zygmunt Pawłowicz.

Jak podkreślił w słowie powitalnym  proboszcz parafii, a jednocześnie kapelan Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka” ks. prałat Daniel Nowak, te dwa jubileusze są ściśle ze sobą związane, parafia bowiem powstała u wylotu szosy krokowskiej, którą to drogą w 1939 i 1940 roku wywożono do lasów piaśnickich Polaków z Pomorza, w tym z Wejherowa i okolic, a także z Gdyni na rozstrzelanie. Wśród nich była także bł. s. Alicja Kotowska, która zginęła 11 listopada 1939r., w dniu polskiego święta narodowego, rocznicy odzyskania niepodległości po latach zaborów.

Był to dzień, który Niemcy w szczególny sposób „uczcili” rozstrzeliwując wielu znaczniejszych polskich obywateli, przede wszystkim spośród inteligencji, wśród nich wójta pobliskiej Rumi, Hipolita Roszczynialskiego, zasłużonego w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

W kazaniu ks. bp Zygmunt Pawłowicz wspomniał także innych męczenników, błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II w pierwszym procesie beatyfikacyjnym polskich męczenników z czasu II wojny światowej, księży – Komorowskiego, Góreckiego i Rogaczewskiego, duszpasterzy Polonii Wolnego Miasta Gdańska. Pierwszy z nich udzielał chrztu ks. bp. Pawłowiczowi, drugi udzielał pierwszej komunii świętej, a trzeci przygotowywał do sakramentu bierzmowania.

Na zakończenie uroczystości kościelnych wystąpili artyści „Teatru Otwartego” z pięknym i wzruszającym koncertem „Requiem Piaśnickie”.

W obszernej auli pobliskiego Zespołu Szkół nr 3 imienia Martyrologii Piaśnicy odbyło się spotkanie uczestników uroczystości, członków Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka” i zaproszonych gości. W szkole tej, kierowanej przez pana dyrektora Mirosława Sildatke z pietyzmem przechowuje się pamięć Polaków poległych w Piaśnicy, często też w szkole tej goszczą  członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”. Z okazji dziesięciolecia wręczono dyplomy osobom wyróżniającym się we współpracy ze Stowarzyszeniem. Wieczór zakończyły wspólnie śpiewane tradycyjne polskie pieśni.