72 rocznica masowych wysiedleń gdynian w 1939 roku

W dniu 18 października 2011r. na Placu Gdynian Wysiedlonych odbyła się uroczystość upamiętniająca kolejną, 72 rocznicę wysiedleń polskich mieszkańców Gdyni przez niemieckiego okupanta w październiku 1939 roku i w latach następnych. Wyrzucono wówczas brutalnie około 80 tysięcy gdynian, budowniczych tego najnowocześniejszego wówczas portu i miasta nad Bałtykiem, polskiego okna na świat. Na ich miejsce sprowadzono z Rzeszy i krajów nadbałtyckich Niemców, a port przeznaczono przede wszystkim na bazę dla Kriegsmarine.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu grup społeczności gdyńskiej: między innymi przybyli przedstawiciele Marynarki Wojennej, Policji, Straży Pożarnej, Urzędu Celnego, Instytutu Pamięci Narodowej, Kaszubsko – Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Obok pocztu sztandarowego Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych przybył też poczet sztandarowy Związku Sybiraków i jak co roku przybyła również młodzież z Technikum Mechanicznego i 12 Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, także ze swym sztandarem.

Po przemówieniach Prezydenta Miasta Gdyni dr Wojciecha Szczurka i prezesa Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych Benedykta Wietrzykowskiego oraz pani senator, posła elekta Doroty Arciszewskiej – Mielewczyk odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę Pomnika Gdynian Wysiedlonych, który stanie na tym placu gdzie w 1939 roku koczowali wyrzuceni ze swych mieszkań gdynianie czekając na transport wagonami bydlęcymi do tzw. Generalnej Guberni.
Poświęcenia miejsca upamiętniającego wywózkę i martyrologię wielu gdynian wysiedlonych  dokonał ks. prałat Henryk Lew – Kiedrowski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i kapelan Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Odmówiono modlitwę w intencji gdynian poległych w obronie Gdyni, w czasie okupacji, w ruchu oporu i na wysiedleniu, cierpiących prześladowania i poniewierkę.
Akt erekcyjny został następnie uroczyście złożony w fundamencie pomnika.

foto: Mirek Karczmarczyk